فروش کاتالیزور خودرو

فروش کاتالیزور یکی از مواردی است که اغلب نمایندگی های فروش قطعات خودرو، نگاهی بخصوص و اساسی نسبت به آن پیدا کرده اند. زیرا وجود این مبدل با ارزش و نصب آن در کنار سیستم سوخت هر خودرو به امری رایج و اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. امروزه کمتر خودرویی وجود دارد که از این قطعه، در آن استفاده نشده باشد.

بخش های تشکیل دهنده کاتالیزور

در زمان فروش کاتالیزور خودرو یا خرید آن باید این نکته را به خاطر داشت که این قطعه از سه بخش مهم تشکیل شده است و باید نسبت به سلامت هر سه بخش آن اطمینان حاصل کرد. این بخش ها شامل :

هسته ی کاتالیست

در این گونه قطعه ها که بر روی انواع خودروها نصب می شوند، یک سری مواد و ابزارهایی در درون آن ها وجود دارند که به عنوان هسته شناخته می شوند. در ساخت هسته معمولا از برخی قسمت های سرامیکی و منولیتی و یا ساختار فلزی لانه زنبوری استفاده خواهد شد. هسته، مهمترین بخش کاتالیست می باشد.

لایه ی اکسیدی کاتالیست

به طور کلی این لایه، قابلیت نگهداری ماده ی درون مبدل می باشد که باعث افزایش سطح مخصوص آن می شود. این لایه معمولا از آلیاژ اکسید آلومینیوم و دی اکسید تیتانیوم و دی اکسید سیلیکون و یا ترکیبی از سیلیکا و آلومینا می باشد.

ماده ی درون کاتالیست

هر قطعه ی کاتالیستی که تولید خواهد شد، دارای یک ماده ی اصلی و مهم می باشد که به آن ماده ی کاتالیست گفته می شود. این ماده اغلب از فلز های گران قیمت مانند؛ پالادیوم، رادیوم، پلاتین، طلا و کادمیوم ساخته می شود. در سال های اخیر به دلیل بالا رفتن هزینه ها برای صرفه جویی در هزینه ی نگهداری و مراقبت از خودرو، معمولا این ماده را از فلز های پالادیوم و رادیوم تولید می کنند.

فروش کاتالیزور خودرو
قیمت کاتالیست خودرو

خرید و فروش خاک کاتالیزور

خرید و فروش خاک تولید شده از کاتالیزور به صورت عمده و خورده انجام می گیرد. ذرات و خاکی که در اثر کارکرد طولانی مدت این قطعه در درون ماشین جمع می شود و توسط افراد جمع آوری شده و آن را به نمایندگی های خرید، تحویل می دهند. و آنان نیز خاک خریداری شده را به کارخانه های مخصوص بازیافت تحویل داده تا نسبت به بازیافت آن اقدام کنند.

این کار طی پروسه ای نسبتا پیچیده و به کمک دستگاه ها و فرآیند های مختلفی انجام خواهد گرفت. طی این عمل فلز پالادیوم و رودیوم و سایر فلزات موجود در خاک این قطعه، استخراج و بازیافت خواهند کرد.

مدل های مختلف کاتالیزور که برای فروش، عرضه خواهند شد

فروش کاتالیزور در همه فروشگاه های عرضه کننده قطعات اتومبیل انجام می گیرد. این قطعه حساس و کاربردی در میان موتور و اگزوز ماشین کار گذاشته می شود و عمل تنظیم نسبت سوخت به هوا را انجام خواهد داد. همچنین مانع خروج سریع گازهای سمی به خارج از اتومبیل می شود.

مهم ترین و اساسی ترین کاربرد این مبدل، تبدیل گاز های هیدروکسید، اکسید های نیتروژن و کربن منو اکسید به گاز نیتروژن و کربن دی اکسید و آب می باشد. این قطعه مهم معمولا از دو نوع فلزی و سرامیکی تشکیل شده اند. البته انواع دیگری از این قطعه تولید می شود. اما دو مدل ذکر شده جزء مهم ترین و رایج ترین های آن می باشند.

انواع مدل های فروش کاتالیزور

مدل فلزی کاتالیزور

نوع فلزی از آلیاژ نیکل ساخته خواهد شد. در ساخت این نوع مبدل ها، از ساختار لانه زنبوری و با استفاده از یک تکنیک ترکیبی و روش ژل sol آبکاری بر روی یک سطح که از جنس استنلس استیل است، ساخته خواهد شد. در فرایند ساخت این نوع کاتالیست ها، از یک نوع ماده کاهش دهنده نیکل بهره گرفته خواهد شد.

این ماده علاوه بر تاثیر گذاری بر روی نیکل در تنظیم بخار آب متان نیز تاثیر گذار خواهد بود. محصولی که در ساخت آن از ماده کاهش دهنده، استفاده می شود و دارای کیفیت بالایی نسبت به مدل های دیگر می باشد.

مدل سرامیکی کاتالیست

این نوع مبدل ها نسبتا قدیمی هستند. به طوری که امروزه کمتر از آنان استفاده خواهند شد و جای خود را به انواع مدل های فلزی داده اند. در ساختار آن ها از گلوله و یا مهره هایی یک حجم و یک اندازه استفاده می شود. این گلوله ها را در یک پوسته و محفظه فولادی و میان دو صفحه قرار می دهند و به این ترتیب یک قطعه سرامیکی تشکیل خواهد شد.

انواع کاتالیزور

آشنایی با نحوه فروش کاتالیزور

برای فروش کاتالیزور، باید افراد و شرکت های فروشنده شناختی کافی درباره ی قطعه مورد نظر داشته باشند. زیرا فروش بالای هر محصول مستلزم شناخت جزء به جزء ساختار آن و ارائه صحیح و درست آن به افراد خریدار و متقاضی می باشد. به همین دلیل در این مطلب به معرفی مختصر این محصول خواهیم پرداخت.

این قطعه دارای یک پوسته و محفظه از جنس فولاد ضد زنگ و یک عایق حرارتی مقاوم و مناسب می باشد که درون آن را با فلزاتی با ارزش و گرانبها مانند پالادیوم، رودیوم و پلاتین پوشش داده اند. این مبدل را در مسیر اگزوز نصب می کنند تا عمل کنترل و تنظیم آلاینده ها و گازهای خروجی را بر عهده بگیرد. کربن مونوکسید و هیدروکربن و اکسیدهای نیتروژن از جمله گازها و آلاینده های خطرناکی می باشند.

که در دوده و گاز اتومبیل وجود دارند و به طور مداوم وارد هوا می شوند و باعث آلوده شدن محیط زیست خواهند شد. واکنش های شیمیایی و تجزیه این گازها به گازهای کم خطرتر، توسط این مبدل انجام خواهند گرفت.

فروش کاتالیزور در ایران و سایر کشورها

تعویض و فروش کاتالیزور در بسیاری از کشورهای اروپایی که سال های طولانی در بحث جلوگیری و کنترل عوامل آلودگی هوا فعالیت می کنند، رایگان و بدون هزینه می باشد. به طوری که در همه نمایندگی ها و مراکز تعمیر خودرو، تعویض مبدل به صورت رایگان انجام خواهد گرفت. البته قبل از تعویض آن در صورت بروز مشکل و نقصی جزئی در قطعه، اقدام به برطرف کردن آن خواهند کرد.

در صورتی که این قطعه قابلیت های اولیه خود را از دست داده باشد، آن را تعویض خواهند کرد. بنابراین اولین گزینه برای شهروندان و رانندگان این کشورها تعویض این قطعه می باشد. اما در کشور ما به دلیل هزینه بالایی که باید صرف خرید و تعویض این محصول شود، بیشتر افراد ترجیح میدهند بارها و بارها آن را تعمیر کنند.

با افزایش خودرو ها در سطح شهرهای مختلف کشور، و نیاز به این محصول که اغلب در کیفیت پایینی تولید خواهند شد و همچنین تعویض نکردن به موقع این مبدل روز به روز بر میزان آلاینده ها و گازهای سمی افزوده خواهند شد. به طوری که در طول سال، بارها و بارها هوای کلان شهر ها به مرز هشدار میرسد که این امر موجب بروز مشکلات عمده تنفسی در افراد مسن و کودکان خواهد شد.

جلوگیری از افزایش آلاینده ها

بر همین اساس مسئولان همواره به دنبال راه حل مناسبی برای جلوگیری از افزایش این نوع آلاینده ها بوده اند که، توسط خودروهای بی کیفیت تولید و منتشر خواهند شد.

قرار دادن موارد جدید از جمله، تست آلایندگی در اخذ معاینه فنی یکی از این راه ها می باشد که دولت آن را اتخاذ نموده است و تا حدودی نتیجه بخش هم بوده است.

بر طبق قانون جدید ی که در رابطه با گرفتن معاینه فنی خودرو وضع شده است، اگر خودرویی در تست آلایندگی مردود شود، صاحب آن ملزم به پرداخت جریمه و البته تعویض کاتالیست خودروی خود خواهد بود.

برای فروش کاتالیزور باید به چه نکاتی توجه نمود: فروش کاتالیزور یک امر مهم و حیاتی می باشد زیرا، این قطعه رابطه مستقیمی با نحوه عملکرد موتور و در نهایت خودرو خواهد داشت.

بنابراین باید یک جنس مرغوب و با کیفیت را در معرض فروش قرار داد.‌

ویژگی های یک مبدل خوب و با کیفیت

۱: گرمای سطحی جذب شده توسط آن باید در حد متوسط و نرمالی باشد.

۲: از مقاومت بالایی برخوردار باشد و به راحتی پودر نشود.

۳: با گذشت زمان ساییده نشود.

۴: با گذشت زمان تغییر ساختار ندهد.

۵: عملکرد مناسب و ایده آلی در دماهای مختلف را داشته باشد.

۶: قابلیت گزینش پذیری بالایی داشته باشد.

۷: عمر مفید بالایی داشته باشد.

۸: از موتور در برابر گازهای مضر محافظت نماید.

لیست قیمت کاتالیزور
فروش انواع کاتالیزور

بحث استاندارد در فروش کاتالیزور

در فروش کاتالیزور، بحث مرغوبیت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. معمولا این مبدل ها از لحاظ جنس و نحوه کارکرد به دو دسته مرغوب و نامرغوب تقسیم خواهند شد. مبدل مرغوب، مبدلی است که انتظارات مصرف کننده و استفاده کننده ها را به طور کامل برآورده نماید.

وظایف و نحوه عملکرد صحیح این قطعه به طور کامل روشن و مشخص است. بنابراین اگر محصولی نتواند این کارکردها را به طور صحیح انجام دهد، قطعا یک قطعه نامرغوب و بی کیفیت به شمار می آید. هر چند بالا بودن هزینه خرید یک کالا همیشه نشان دهنده مرغوبیت آن نخواهد بود.

اما اولین نشانه مدل های بی کیفیت، قیمت پایین و ناچیز آن ها می باشد. قطعه مورد نظر در صورت مرغوبیت از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است.

اما این هزینه بالا خود نوعی صرفه جویی خواهد بود زیرا استفاده از جنس مرغوب باعث خواهد شد تا مدت زمان بیشتری از مبدل استفاده شود و از صرف هزینه تعمیر و تعویض های گاه و بی گاه آن جلوگیری شود. همچنین این قطعه ارتباط تنگاتنگی که با موتور خودرو دارد و نوع مرغوب آن از وارد آمدن صدمات احتمالی به موتور، جلوگیری خواهد کرد.

فروش کاتالیزور برای انواع خودروها

فروش کاتالیزور خودرویی مانند پراید که جزء سبک ترین خودرو به شمار می آید، در حدود 700 هزار تومان می باشد. فروش این قطعه به صاحبان خودرو های گران قیمت و رده بالا تقریبا 1 تا 5/1میلیون خواهد بود. قیمت های فروش ذکر شده تنها برای خودروهای ساخت داخل می باشد.

این قطعه برای ماشین های خارجی مانند هیوندا 2 تا 3 میلیون تومان به فروش خواهد رسید و برای ماشین های 6 سیلندر که اغلب دارای دو کاتالیست می باشند 7 تا 8 میلیون تومان به فروش می رسند.

تاثیرات حذف بر میزان فروش کاتالیست

از آن جا که هزینه های بالایی در Catalyseur sales متوجه رانندگان و صاحبان خودرو خواهد شد از این رو برخی از افراد ترجیحا به تعمیر و در سال های اخیر به حذف این قطعه حیاتی روی آورده اند. برداشتن این مبدل در سیستم سوخت خودرو ها علاوه بر بروز مشکلات فنی بیشمار در سیستم های خودرو و آلوده کردن هوا و محیط زیست باعث عدم فروش این قطعه خواهد شد.

در برخی موارد برخی از تعمیرکاران بی تجربه به مشتریان خود توصیه می کنند تا این قطعه را از روی موتور و سیستم سوخت رسانی اتومبیل حذف نمایند و حذف این قطعه در کنار هزینه های بالای تعویض آن سبب خواهند شد، تا فروش نمایندگی ها و خرده فروشی های این گونه قطعات با مشکلات جدی و اساسی روبه رو شوند.

زیرا بسیاری از این نوع مبدل ها از کشورهای خارجی و با ارز بسیار بالا وارد کشور خواهند شد و نبود مشتری و به فروش نرسیدن محصول سبب متضرر شدن وارد کنندگان و همچنین تولید کنندگان داخلی خواهد شد.

خرید کاتالیزور

تاثیر تعمیر بر روند فروش کاتالیزور

تعمیر این محصول با استفاده از مواد و محلول های شوینده ارزان قیمت سبب خواهد شد تا اغلب افراد برای جلوگیری از صرف هزینه، خود اقدام به تعمیر این قطعه نمایند. شستشوی کاتالیزور به کمک موادی مانند تینر فوری و اسید سیتریک یا جوهر لیمو می تواند کارکرد و قابلیت اولیه را، به مبدل باز گرداند. بنابراین بیشتر صاحبان خودرو حتی از بردن وسیله خود به تعمیرگاه سرباز خواهند زد و خود اقدام به تمیز کردن و شست و شوی قطعه یاد شده خواهند کرد.

این بحث مهمترین موردی می باشد که، بر فروش این قطعه اثر سوء خواهد داشت.
برای خرید و فروش این قطعه باید نکات مهم و اساسی را مد نظر قرار داد. ارائه دادن یک قطعه مناسب که دارای قابلیت های بالایی باشد و بیشترین جذب مشتری را خواهد داشت.

زیرا عملکرد مناسب آن، نوعی تبلیغ برای قطعه مورد نظر به حساب خواهد آمد. و سبب خواهد شد تا افراد در زمان تعویض به دنبال همان قطعه با همان مارک و نشان باشند. فروش بالای یک محصول و همچنین جلب رضایت مشتری به خودی خود انجام نخواهد پذیرفت، بلکه نیازمند تلاش و پشتکار زیادی است.

قیمت کاتالیزور خودرو
تعمیر کاتالیزور هیوندای