تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری

تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری

تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری، در این مقاله می خواهیم از مبدل کاتالیزوری چیست؟ و چگونه نقش مهمی را در خودروی شما ایفا می کند بگوییم.
اگر خودرویی دارید یا تا به حال در اطراف آن بوده اید، ممکن است با اصطلاح «مبدل کاتالیزوری» آشنا باشید. با این حال، مبدل کاتالیزوری دقیقاً چیست و چرا جزء ضروری سیستم اگزوز خودرو شما است؟
این مقاله به بررسی عملکرد یک مبدل کاتالیزوری و اینکه چرا نقش مهمی در به حداقل رساندن انتشارات مضر از خودروها و سایر وسایل نقلیه ایفا می کند، می پردازد. برای آشنایی عمیق ما با مبدل های کاتالیزوری به خواندن ادامه دهید.

 

مبدل کاتالیزوری چه کاری انجام می دهد؟

تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری
تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری، نقش کلیدی مبدل کاتالیزوری در سیستم اگزوز خودرو به حداقل رساندن انتشار آلاینده‌های مضر و گازهای ساطع شده از موتور مانند مونوکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن‌ها قبل از انتشار آنها در جو است. این به بهبود کیفیت هوا و حفظ سلامت عمومی کمک می کند.

مبدل کاتالیزوری با استفاده از یک واکنش شیمیایی برای تبدیل آلاینده های مضر به مواد کمتر مضر عمل می کند. در داخل مبدل دو نوع کاتالیزور وجود دارد: کاتالیزور احیا و کاتالیزور اکسیداسیون. کاتالیزور احیا اکسید نیتروژن را به نیتروژن و اکسیژن تبدیل می کند، در حالی که کاتالیزور اکسیداسیون مونوکسید کربن و هیدروکربن ها را به دی اکسید کربن و بخار آب تبدیل می کند.

کاتالیزورها معمولاً از فلزات گرانبها مانند پلاتین، پالادیوم و رودیوم ساخته می شوند که به واکنش شیمیایی کمک می کنند. با عبور گازهای خروجی از مبدل کاتالیزوری، با کاتالیزورها در تماس هستند. این فعل و انفعال باعث می شود که آلاینده های مضر واکنش نشان داده و به مواد کمتر مضر تبدیل شوند.

 

آیا همه خودروها مبدل کاتالیزوری دارند؟

تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری
تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری، در انگلستان، از سال 1993 تمام خودروهای جدید ملزم به داشتن مبدل کاتالیزوری هستند. این الزام به عنوان بخشی از استانداردهای آلایندگی اتحادیه اروپا معرفی شد که برای کاهش آلاینده های مضر منتشر شده از وسایل نقلیه طراحی شده بود.

استفاده از مبدل های کاتالیزوری در خودروها از آن زمان به بعد در بریتانیا یک الزام قانونی بوده است و رانندگی با خودرو بدون نصب یک تخلف محسوب می شود.

علاوه بر خودروهای جدید، تمام خودروهایی که قبل از سال 1993 ثبت نام کرده‌اند و هنوز در حال استفاده هستند، در صورتی که در مناطق تعیین‌شده کم آلاینده یا سایر مناطق با نگرانی‌های کیفیت هوا حرکت می‌کنند، ملزم به نصب مبدل کاتالیزوری نیز هستند و این در همه کشورها فرا گیر شد.

 

 

 

بیشتر بدانید: اگر کاتالیزور نباشد چه اتفاقی می افتد

 

مبدل های کاتالیزوری چقدر عمر می کنند؟

تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری
تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری، طول عمر مبدل کاتالیزوری بسته به عوامل مختلفی مانند شرایط رانندگی، تعمیر و نگهداری و کیفیت خود مبدل می تواند متفاوت باشد. به طور معمول، یک مبدل کاتالیزوری که به خوبی نگهداری می شود می تواند تا 100000 کیلومتر یا بیشتر دوام بیاورد.

همانطور که گفته شد، یک مبدل کاتالیزوری به دلایل مختلفی می تواند پیش از موعد از کار بیفتد. یکی از دلایل رایج تجمع رسوبات موتور است که می تواند مبدل را مسدود کرده و از عملکرد صحیح آن جلوگیری کند. عوامل دیگری که می توانند منجر به خرابی زودرس شوند عبارتند از گرمای بیش از حد، آسیب فیزیکی و قرار گرفتن در معرض مواد خورنده.

طول عمر مبدل کاتالیزوری را می توان با انجام تعمیرات منظم خودرو، مانند تعویض منظم روغن و تنظیم، افزایش داد. اگر فکر می‌کنید که مبدل کاتالیزوری شما به درستی کار نمی‌کند، باید آن را به یک مکانیک مجرب بازرسی و تعمیر کنید تا مطمئن شوید که درست کار می‌کند.

 

 

علائم خرابی مبدل کاتالیزوری چیست؟

تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری
تعمیر کاتالیزور لندروور دیسکاوری، چندین نشانه از خرابی مبدل کاتالیزوری وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید. در اینجا برخی از نشانه های رایج وجود دارد:

صدای بلند اگزوز: اگر مبدل کاتالیزوری مسدود یا آسیب دیده باشد، می تواند باعث ایجاد صدای بلند سیستم اگزوز خودرو شما شود.

دور آرام: ممکن است با فشار دادن پدال گاز متوجه شوید که موتورتان به طور تقریبی در حال آرام است یا تردید دارید.

چراغ موتور را بررسی کنید: اگر سیستم عیب یاب خودروی شما مشکلی در مبدل کاتالیزوری تشخیص دهد، ممکن است چراغ چک موتور روی داشبورد شما روشن شود.

اگزوز بوی بد می دهد: خرابی مبدل کاتالیزوری می تواند باعث افزایش قابل توجه بوی اگزوز شود

 

 

 

اگر به هر کدام از این نشانه ها را خودروی شما داشت می توانید به یک مرکز تخصصی کاتالیزور مراجعه کنید

سورنا کاتالیست با سال ها تجربه در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد

با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت

برقراری ارتباط

09127744604

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *